Menü Baskısı

Menü Baskı Nedir?

Restaurant, cafe gibi yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin kahvaltı, öğle ve akşam yemeği gibi menülerini tek bir menüde müşterilerine sundukları menü çeşidine california menü denilmektedir.

California menüyü tercih eden işletmelerde, müşteriler günün her saatinde diledikleri yiyecek ve içeceği sipariş edebilir. Bu menü tipini tercih eden işletmeler istisnalar olmakla beraber, ürün çeşitliliğini düşük seviyede tutmaya çalışırlar. Müşteri zaman farketmeksizin sipariş verebildiğinden ürün çeşitliliğinin yüksek olması işletmeyi zor durumda bırakabilir.

California menü genellikle tek sayfa halinde ve kolaylıkla yıpranmaması için plastik kaplama yapılarak müşterilere sunulur.

California Menü Kullanımının Avantajları

  • Rekabet edebilirliği arttırır. Bir örnekle açıklarsak, gece bekçisi olan potansiyel bir müşteriniz olduğunu varsayalım. Müşteri gece boyunca çalışmış ve tüm gün uyumuş olsun. Örnekteki müşterimiz akşam 5’de kahvaltı yapmak isteyebilir ve haliyle bu hizmeti kendisine sunabilecek olan restaurantınızı, cafenizi tercih edebilir.
  • Müşteri memnuniyetini arttır. Günümüzde müşteriler herhangi bir sınırlama olmaksızın tercih haklarının olmasını talep etmektedir. Yukarıdaki örneğimizdeki gibi bir müşteri tipini ele alırsak, bu müşteri belki akşam 5’te size kahvaltı siparişi vermeyecek lakin bunu seçebilecek olma lüksüne sahip olduğunu hissetmesi müşteri memnuniyetinizi arttıracaktır.