Ozalit Plan Kopya

Ozalit Nedir?

Ozalit ışığa duyarlı baskı şeklidir. Yüksek ışık şiddeti kağıda vurdurularak pozlanır. Daha sonra amonyak eklenerek görüntü kağıda sabitletilen fotokopi şeklidir. Genelde mavi renktedir. İngilizce Blue Print ismini renginden dolayı almıştır.

Günümüzde Ozalit makinaları  amonyağın pis kokusu yüzünden ve teknolojinin ilerlemesiyle piyasadan kalkmıştır. Ozalit makinasının yerine toz toner ile çalışan A0 plan kopya makinaları kullanılmaya başlamıştır. Zaman içerisinde teknoloji ilerledi makinalar değişti ama Ozalit ismi değişmedi zamanımızda kağıt mendilin selpak diye halkın ağzında kalması gibi dilimizde kaldı. Ozalit in eşdeğeri şu anda PLAN KOPYA makinasıdır veya daha teknik dille A0 Makinalarıdır.

Plankopya makineleri teknik özellik olarak fotokopi makinelerine benzer ancak bu cihazlar geniş format baskılama işleri için yapılmıştır. 2008 yılında bazı markalar plankopya makinelerini color renkli lazer teknolojisi ile birleştirmiştir.

Cad, netcad, idecad uygulamasında bir projenin son şeklinin plotter’den alınması sonucunda planların temel projesi, kalıp projesi demir projesi, beton projesi, statik projesi, jeoloji projesi, çatı projesi, iç ve dış mimari projesi elektirik projesi, su ve kanal projesi, doğalgaz projesi, telefon ve internet hatları projesi, çevre peysaj projeleri, çevre bahçe orman ağaçlandırma projeleri, enerji projeleri, hes projeleri, plan kopya makinelerinde istendiği adette ve uzunlukta (Sonsuz) Plan projelerin çoğaltılması çekilmesi ekonomik olarak sağlanır.

Çizilen her proje, verilen her emeğe daha fazla değer katması için kağıt’ın kalitesine, selüloz miktarından içindeki ana ham maddesi olan odunun menşeine kalitesine kadar önem verilmeli.

“PLOTTER” MAKİNALARI PLOTTER Mimar ve mühendislerin teknik çizim işleri yapan kişi ve kuruluşların vazgeçilmez iç mekan geniş format yazıcı makinesidir. c.a.d programları vasıtası ile çizimi yapılan bir projenin planın görsel ölçek’de siyah-beyaz çıktıları için idealdir. Ayrıca renkli çizimi yapılan projelerinde gerçek renklere yakın planda fotoğraf kalitesinde çıktılarını yapabilen cihazdır.

Bazı durumlarda kanvas branda gibi malzemelere çıktılar basılıp üzeri laminasyon pvc malzemesi ile kaplandığında dış mekan baskılarıda yapabilir. Ancak Plotter çok sayıda proje çıktıları örneğin bir projeden 5-10-15 adet lazımsa bu makine ile çekilmemelidir çünki maliyeti plan kopyaya göre pahalıdır. Plotter’ler çizilen projelerin hata veya son şeklinin verilmesi için son çıktıların alınabileceği makinelerdir. Çoklu ihtiyaçlarda network, scanner tarayıcı veya mail olarak plan kopya makinesine atılmalı ve çoğaltılmalıdır.

Tüm Autocad mimari, statik çıktılarınız ve kopyalarınız 1.hamur kağıda çeşitli gramajlarda renkli ve siyah beyaz baskı imkanı ile alınmaktadır. Çıktılarınız otomatik katlama makinası ile katlanıp size teslim edilmektedir.